Kilka słów o przeglądzie dziecięcej twórczości marynistycznej pod nazwą „Słońce, woda i przygoda”

Impreza godna naśladowania a my gratulujemy tak wspaniałej organizacji.

To dzięki zaangażowaniu i determinacji  Elżbiety Bały i Alicji Rybki i ogromnemu wsparciu Sławka Gołąba, niepowtarzalny klimat, towarzyszący dzieciom podczas tego wydarzenia, na pewno zostanie długo w pamięci.

Wiele wspaniałych występów artystycznych a  także widok żeglarzy-przedszkolaków 4-6 latków, tańczących i śpiewających szanty, to wielki sukces dla wychowawców, a dla oglądających  niemałe wrażenia.

 

Opis wydarzenia

Już od dwunastu lat w Rzeszowie  gromadzą się  rzesze  młodych wielbicieli szant i piosenek żeglarskich na przeglądzie dziecięcej twórczości marynistycznej pod nazwą  „Słońce, woda i przygoda”. Impreza cieszy się tak dużą popularnością, że z roku na rok przybywa  uczestników.

To przegląd zawierający w sobie dwa duże przedsięwzięcia.
Jedno to Ogólnopolski Konkurs Plastyczny, któremu przyświeca co roku inne hasło przewodnie. W tym roku dzieci z całej Polski tworzyły prace na temat „Małe i duże morskie podróże”. Na 10, jubileuszową edycję, nadesłanych zostało 1637  przepięknych dzieł.  Komisja konkursowa, której przewodniczyła pani Sylwia Cybulaska-Wilkoń – artysta malarz, zdecydowała o nagrodzeniu  100 twórców.

Tydzień wcześniej zorganizowano wystawę prac, którą można było oglądać w Rzeszowskiej Trasie Podziemnej, a 17 listopada  w II LO w Rzeszowie. Tam też wręczono nagrody zwycięzcom podczas festiwalu. Część prac prezentowana jest nadal w Sali Wystawowej Rzeszowskiego Ratusza.           

Drugim przedsięwzięciem jest Dziecięcy Festiwal Marynistyczny „Rzeszowski Żagielek”, rozwijający talenty wokalne, taneczne, rytmiczne i recytatorskie uczniów. Przy tej okazji organizatorzy wplatają różne treści nawiązujące do tematu  konkursu plastycznego.

Na tegorocznej imprezie zebrało się prawie 300 dzieci ze szkół i przedszkoli wraz z wychowawcami i opiekunami oraz zaproszeni goście z Podkarpacia. Dzieci prezentowały ciekawe, kolorowe i wesołe układy taneczne, pięknie śpiewały, recytowały i w zabawny sposób interpretowały utwory literackie.
Jury festiwalu, któremu przewodniczyła pani Wanda Jędrusiak – Prezes Rzeszowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, po burzliwych obradach, wyłoniło zwycięzcę. Tym razem statuetkę Grand Prix Festiwalu „Rzeszowski Żagielek - 2017” „wywalczyło”  Przedszkole Nr 11    w Rzeszowie, brawurowo prezentujące  taniec marynarzy. Grupa przygotowana została przez panie: Bożenę Haber   i Kingę Bogacką. Walka była tak wyrównana, że przyznano również dwa wyróżnienia - zdobyły je Pola Słomińska ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Rzeszowie i Jagoda Rataj, która przyjechała na nasz festiwal aż z Katowic, a reprezentowała Społeczne Towarzystwo Edukacyjne „Omega”. Wielkie brawa!!!

Uczestnicy Festiwalu i Laureaci Konkursu Plastycznego  uhonorowani zostali cennymi  nagrodami, m.in. każdy z nich otrzymał kalendarz  ze zdjęciem swojej pracy. 

Atrakcji na tegorocznym Festiwalu było co nie miara. Dzieci oglądały widowisko muzyczne „Ptasie trele”, przygotowane przez aktorów z Teatru BANALIA, działającego przy Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie. Do wspólnego śpiewania zachęcał również gorąco i z humorem zespół KLANG. Zaś imprezę otworzyła uczennica II LO, wielokrotna mistrzyni Polski w wokalu Oliwia Skóra. Wiele emocji dostarczyła również loteria fantowa z atrakcyjnymi niespodziankami.

Naukę wiązania  węzłów żeglarskich prowadził instruktor żeglarstwa, Pan Ryszard Mrzygłód.

Wielkie wsparcie ze strony p. Andrzeja Szymanka Dyrektora II LO w Rzeszowie, p. Ewy Bednarskiej Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Rzeszowie i p. Barbary Wiśniowskiej-Obacz Dyrektor Przedszkola Publicznego Nr 15 w Rzeszowie.

 

Impreza została dofinansowana ze środków Województwa Podkarpackiego oraz z budżetu Gminy Miasta Rzeszów.